– Właściciele mieli precyzyjną wizję: chcieli zbudować współczesny chalet zaprojektowany w harmonii z otoczeniem, w którym ślad ekologiczny byłby minimalny – opowiadają twórcy projektu, architekci z pracowni Quinzhee Architecture. Tak narodził się pomysł na przeszkloną fasadę i na to, by budynek wznieść na palach.
Zobacz, jak wspaniale wygląda dom w górach – jest prosty, ale wygodny!
Galeria:
Dom w górach, projekt Quinzhee Architecture
Szatnia i suszarnia na narciarzy tuż przy wejściu. Jak w schronisku
Dom ma około 120 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, ale przestrzeń znacząco powiększają zadaszone tarasy, które pozwalają mieszkańcom cieszyć się świeżym powietrzem podczas mniej sprzyjającej pogody.
Na dole, zaraz przy wejściu są duży przedsionek na sprzęt sportowy, pralnia z suszarkami i łazienka – wygodne rozwiązanie dla tych, którzy zmarznięci i przemoczeni wracają ze stoków narciarskich. Kręcone schody prowadzą do części dziennej i sypialni. Zobacz też: Stara stodoła w górach odrodziła się jako nowoczesny dom.
Dom w górach z przeszklonymi ścianami
Część mieszkalna domu to przestrzeń wspólna z kuchnią, jadalnią i salonem oraz trzy sypialnie i łazienka. Wszystkie pomieszczenia mają duże okna, a ponieważ ściany (podobnie jak elewacja) wyłożone są cedrowymi deskami, zaciera się granica między wnętrzem, a tym co na zewnątrz. Jest też coś w rodzaju przeszklonej werandy – do zacisznego pokoju, z którego widoki są najładniejsze wchodzi się drzwiami przy kuchni. Przeczytaj także: Przytulne wnętrza w domu z bali. Drewniana kuchnia – marzenie!
Efektywność energetyczna to podstawa
W celu izolacji termicznej architekci zdecydowali się na ściany z podwójną ramą, ze ścisłym zarządzaniem mostkami termicznymi. Komfort wnętrza zapewnia system ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, łączący wymiennik powietrza i pompę ciepła o wysokiej efektywności energetycznej. –Budynek elegancko wtapia się w las, przywołując dziecięce wspomnienia „domku na drzewie”, jednocześnie ucieleśniając współczesne i przyjazne dla środowiska podejście – podsumowują architekci.
Czytaj też:
Schronisko z lokalnym browarem w sercu Karkonoszy. Niezwykły projekt łączący tradycję z nowoczesnościąCzytaj też:
Nie uwierzycie, że w tej górskiej wiosce między drewnianymi chatami postał szklany dom. I wszystko do siebie pasuje!