Kiedy dzieci dorastają i wyprowadzają się z domu, warto zrobić gruntowny remont mieszkania. Nie ma sensu płakać nad „opuszczonym gniazdem”, czas zacząć nowe życie – znów we dwoje, jak na początku, albo solo – to też jest przyjemne. Można wreszcie urządzić garderobę, oddzielne miejsce do pracy lub hobby, powiększyć łazienkę, jednocześnie przygotowując ją na przyszłość, np. zmieniając głęboki brodzik na prysznic walk-in, z którego wygodniej się korzysta, zorganizować strefę dzienną z myślą o życiu towarzyskim. I przede wszystkim spełnić marzenia, które odkładało się na później. Tak właśnie postąpili właściciele prezentowanego mieszkania w Nowym Jorku – wciąż jeszcze młodzi i pełni energii.
Osobne sypialnie – wygodnie na co dzień, a czasem pikantnie
Mieszkanie jest spore, ma ponad 100 metrów kwadratowych powierzchni, ale też dość specyficzny układ. Pół wieku temu powstało z połączenia dwóch mniejszych lokali, po czym zostało podzielone na wiele małych i zamkniętych pomieszczeń. Teraz wreszcie przyszedł czas na przeorganizowanie i uporządkowanie przestrzeni. Właściciele chcieli mieć dwie sypialnie (tak jest wygodniej, można się przecież odwiedzać), dużą łazienkę, pomieszczenie gospodarcze z pralnią, niewielki, ale wygodny salon oraz sporą kuchnię z wyspą i barem, w której mogliby gotować razem z przyjaciółmi. O pomoc poprosili architekta Fernanda Fisbeina, który zaproponował przestrzeń częściowo otwartą, ale z wyraźnie zaznaczonymi strefami prywatnymi – zamiast ścian w sypialniach zaproponował dwustronne szafy w zabudowie, co rozwiązało problem przechowywania i „uwolniło” pozostałą przestrzeń, którą teraz można było urządzić prostymi i lekkimi meblami. Przy okazji zobaczcie inne wnętrze zaprojektowane z myślą o „drugiej młodości” właścicieli – inspirująca aranżacja.
Udogodnienia nie tylko dla starszych osób
Aranżując mieszkanie na jesień życia, architekt pomyślał o udogodnieniach – to proste rozwiązania, ale bardzo poprawiają komfort. Warto się zainspirować!
Kuchnia z barem – teraz to centrum mieszkania pary aktywnych emerytów
Stolik kawowy autorstwa Isamu Noguchi to klasyk designu i marzenie właścicieli
Na czerwonej komodzie leży osobliwa ozdoba – zabytkowa szyna na nogę z 1942 roku autorstwa małżeństwa Charlesa i Ray Eamesów, pamiątka rodzinna. Krzesło to projekt z 1973 roku autorstwa brazylijskiego modernisty Sergio Rodriguesa.
Funkcjonalny barek w modułowym regale
Czerwone meble w salonie to kolejny klasyk – modułowy system USM Haller, który można dowolnie konfigurować.
Nad barkiem wisi lampa projektu Pablo Studio – metaliczny dysk dodatkowo rozświetla kuchnię, która umieszczona jest w ciemnym kącie
Pojemne zabudowy meblowe ułatwiają utrzymanie porządku
Nad wnęką naprzeciwko łóżka jest ukryty rozwijany ekran – właściciele urządzają intymne seanse filmowe
Podwieszane meble w łazience ułatwiają sprzątanie
Prysznic typu walk-in jest wygodniejszy od kabiny prysznicowej z wysokim brodzikiem
Druga sypialnia pełni również funkcję pokoju do medytacji
- Poszerzone zostały przejścia między pomieszczeniami.
- Łazienkę powiększono, dodając oprócz wanny, kabinę prysznicową typu walk-in. Jest o wiele wygodniejsza od kabiny z wysokim brodzikiem, obszerniejsza i stabilniejsza.
- W całym mieszkaniu zlikwidowane zostały progi. Teraz podłogi są gładkie, w większości wykonane z rozjaśnionych dębowych desek.
- W szafkach kuchennych zamontowano wspomaganie, łatwiej się otwierają, co jest wygodne szczególnie w przypadku dużych szuflad i wysoko umieszczonych półek.
- Zadbano o łatwość sprzątania – powierzchnie są gładkie, jednolite i nie wymagające specjalnego traktowania, nie ma tez zakamarków, w których mógłby gromadzić się kurz.
Wygodna kuchnia i meble vintage
Centralnym punktem mieszkania jest kuchnia z zabudową w kształcie litery U (najwygodniejszy układ z możliwych), przy czym jedna część płynnie przechodzi w półwysep pełniący również funkcję baru. Podobnie jak inne meble w zabudowie, także kuchnię wykonano z drewna dębowego. Tworzy tło dla kolekcji lekkich i kolorowych mebli vintage z połowy ubiegłego wieku (w Polsce też są popularne – zobacz, gdzie można kupić vintage PRL).
Czytaj też:
Dom na drugą młodość. Projekt Catlin Stothers DesignCzytaj też:
Dom nad jeziorem dla rodziny z dorosłymi dziećmi