Kuchnia dla seniora to nie żaden wymysł. Gdy jesteśmy młodzi, bez problemu sięgamy do górnych szafek, czy schylamy się do piekarnika. I nawet o tym nie myślimy. Jednak, wraz z upływem lat nasza sprawność fizyczna maleje. Korzystanie z niedostosowanej do naszej formy fizycznej kuchni może być zwyczajnie niebezpieczne, nie wspominając już o oczywistych trudnościach i poczuciu bezradności, która negatywnie wpływa na aktywność seniora. Więc jeśli czujecie, że sprawność już nie ta i skakanie po stołkach, by sięgnąć po mikser w szafce wiszącej, sprawia wam trudność lub jeśli pomagacie rodzicom w przystosowaniu kuchni do ich formy fizycznej – przeczytajcie konieczne, co jest istotne i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, by dostosować pomieszczenie do wygodnego, samodzielnego i bezpiecznego korzystania.
Układ szafek kuchennych wygodny dla seniorów
W kuchni dla seniora sam wygląd kuchni ma drugorzędne znaczenie. Można domniemywać, że starsze pokolenie wbrew trendom gustować będzie w białych frontach kuchennych (są one łatwe do utrzymania w czystości). Najważniejszą sprawą jest sam układ mebli kuchennych w pomieszczeniu. Przede wszystkim odległości pomiędzy ciągami powinny być na tyle duże, by senior zmieścił się bez problemu z kulą, balkonikiem lub na wózku oraz by mógł ustawić przy blacie krzesło barowe, na którym przysiądzie w trakcie prac kuchennych typu krojenie, obieranie czy siekanie. Najwygodniejszym układem kuchni dla osób starszych będzie układ w kształcie litery „L” lub „U”. Drugim aspektem kuchni przystosowanej dla osób starszych będzie rezygnacja z górnej zabudowy i postawienie na dolny ciąg szafek kuchennych z szufladami, które są dużo wygodniejsze w użytkowaniu. Przecież żadna babcia nie będzie „nurkowała” pod blatem, by wyciągnąć ciężki garnek. W kuchni dla starszej osoby warto także pomyśleć o systemie cargo.
Czytaj też:
Mieszkanie dla seniorów – jak je urządzić wygodnie i przytulnie?
Oświetlenie kuchni starszej osoby
Im człowiek starszy, tym ma gorszy wzrok. Dlatego oświetlenie kuchni dla seniora jest tak istotne. Powinno ono zapewnić wygodną pracę oraz korzystanie z pomieszczenia. Zadbajmy o wystarczające natężenie światła (od 300 do 500 lumenów) umieszczonego nad blatem oraz w miejscach newralgicznych – nad zlewem czy nad kuchenką, gdzie komfort świetny zapewni bezpieczeństwo i wygodę wykonywanych czynności. Oprócz oświetlenia punktowego trzeba zadbać też o oświetlenie ogólne, które pomoże starszej osobie w zadbaniu o czystość pomieszczenia.
Jakie AGD dla seniora?
AGD dla osób starszych powinno być przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu i proste w obsłudze.– Przy wyborze sprzętu kuchennego warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby seniorów oraz dostosować go do ich preferencji kulinarnych. Osoby starsze, często przyzwyczajone do korzystania z gazu, docenią wymianę kuchenki płomieniowej na nowoczesną i łatwą w obsłudze płytę gazową w technologii „gaz pod szkłem”. Są one nie tylko estetyczne, ale także bardzo wygodne w obsłudze i bezpieczne – mówi Stanisław Szyling, ekspert marki Dynacook. Płyty tego typu wyłączają się samodzielnie po pewnym czasie, co zmniejsza ryzyko przypalenia garnka, czy pożaru. Natomiast piekarnik dla osoby starszej powinien być zamontowany na wysokości wzroku, by nie musiała się schylać lub kucać przy korzystaniu.Wszelkie patenty umożliwiające sterowanie piekarnikiem z pozycji smarfona będą tu raczej mało przydatne, podobnie jak sterowanie dotykowe. Starsze osoby lubią korzystać z urządzeń w dużymi pokrętłami i z zaznaczoną skalą.
Czytaj też:
Biała kuchnia z drewnem – 13 inspiracji z prawdziwych mieszkań. Sprawdź, co pasuje do nowoczesnych kuchni z białymi szafkamiCzytaj też:
Urządzenia kuchenne z czasów PRL-u. Sprawdź, czy je jeszcze pamiętasz