Jak zaprojektować kuchnię, która byłaby duża, w pełni wyposażona i funkcjonalna, a jednocześnie jak najmniej widoczna? Przed takim wyzwaniem stanęli architekci Jaspar Jansen i Jeroen Dellensen z pracowni i29. Żeby było trudniej, wnętrze, które mieli zagospodarować, mieściło się w zabytkowej kamienicy – z oryginalnym parkietem na podłodze i stiukami na ścianach. Zobaczcie, co wymyślili!
Kuchnia otwarta na salon
Pomieszczenie, które właściciele – para Holendrów, która zamieszkała w Paryżu – przeznaczyli na kuchnię, jest duże i widne (wcześniej był tu pokój) i połączone dwuskrzydłowymi, przeszklonymi drzwiami z salonem. Kuchnię doskonale widać ze strefy dziennej, a gospodarzom zależało na tym, by nie przyciągała wzroku.
– Ograniczyliśmy nasz projekt do absolutnego minimum i zaprojektowaliśmy wyspę kuchenną tak cienką, że prawie jej nie widać – mówią architekci.
Niewidzialna kuchnia z oryginalną wyspą
Jaspar Jansen i Jeroen Dellensen zaprojektowali wyspę kuchenną o zaskakujących wymiarach. Ma ponad 3 metry długości, 90 cm wysokości i, co najbardziej niezwykłe, blat o grubości zaledwie 1,9 cm od strony salonu i 7,6 cm od strony kuchni. Cienki blat to nic niezwykłego, ale jeśli pod nimi nie ma szafek, a na blacie znajdują się zlew i kuchenka, to już może budzić zdziwienie.
Galeria:
Znikająca kuchnia, projekt i29
Sztuczka polega na lekkim pogrubieniu blatu od strony roboczej i zainstalowaniu tam bardzo płytkiego zlewozmywaka (jest używany głównie do opłukania sałaty, domownicy korzystają ze zmywarki). Przyłącza wodno-kanalizacyjne do zlewu i elektryczne do kuchenki poprowadzone są w nogach wyspy prosto do podłogi.
Jak ukryć zabudowę meblową w kuchni?
Zabudowa meblowa sięgająca od podłogi do sufitu również jest niewidoczna. Architekci skopiowali elementy dekoracyjne z oryginalnych ścian paryskiego mieszkania i przenieśli je na przesuwane panele zasłaniające kuchnię. Są za nimi sprzęty AGD, miejsce do przechowywania, a także miejsce do pracy – z pulpitem i komputerem.
Studio i29 – architekci, którzy projektują doznania
Wielokrotnie nagradzane biuro projektowania wnętrz i architektury z siedzibą w Amsterdamie. Architekci z pracowni i29 mówią, że projektują fizyczne doświadczenia, a ich prace są sensualne, ale równocześnie nowoczesne i zaskakujące, o silnej tożsamości i bardzo wyraziste. Poznajcie inne inspirujące projekty Jaspara Jansena i Jeroena Dellensena: dom na wodzie w Amsterdamie oraz mieszkanie urządzone w garażu.
Czytaj też:
Żegnamy białe kuchnie. Zobacz, jakie fronty szafek będą modne w 2024 rokuCzytaj też:
Biała kuchnia z drewnem – 13 inspiracji z prawdziwych mieszkań. Sprawdź, co pasuje do nowoczesnych kuchni z białymi szafkami