Wczesne odmiany pelargonii to m.in. pelargonie angielskie, które wyróżniają się wielobarwnymi kwiatami o różnej wielkości i niejednorodnym ulistnieniem. Pelargonie pachnące są również wczesne – mają bujny pokrój i dyskretne kwiatki. W sklepach pojawiły się także wcześnie kwitnące pelargonie strefowe.
Wczesne pelargonie na domowy parapet
Wczesne odmiany pelargonii nie nadają się jeszcze do tego, by wystawić je na zewnątrz – jest dla nich za zimno, poza tym źle znoszą deszcz. Za to świetnie radzą sobie w domu (byle nie przegrzanym). Są na tyle małe, że na razie nie potrzebują dużych doniczek. Kiedy zrobi się cieplej – pod koniec maja – można je wynieść na balkon.
Jak dbać o wczesne pelargonie?
Ogólnie rzecz biorąc, geranium jest rośliną doniczkową łatwą w pielęgnacji. Wytrzymuje okresowe przesuszenie i nie wymaga wiele, aby kwitnąć przez całe lato. Sadzimy je w zwykłej ziemi doniczkowej i pozostawiamy do wyschnięcia pomiędzy podlewaniami. Przy każdym podlewaniu można pelargonie zasilić słabym roztworem odżywczym i odcinać zwiędłe kwiaty, aby pobudzić tworzenie nowych pąków. Chcesz, aby pelargonia urosła naprawdę duża – zanim wyniesiesz ją na zewnątrz, przesadź do większej doniczki. Przeczytaj o rewelacyjnej odżywce pobudzającej pelargonie do kwitnienia.
Więcej o pelargoniach, które wcześnie kwitną
Większość pelargonii, które kwitną wcześnie, można trzymać najpierw w mieszkaniu, później na zewnątrz. Różnią się jednak warunki, jakich potrzebują.
Pelargonia angielska: wczesna pelargonia, która pojawia się na parapecie już w lutym. Można ją przenieść na zewnątrz, gdy minie ryzyko przymrozków.
Pelargonie pachnące (np. geranium, anginka): uprawia się je głównie ze względu na piękne liście i zapach (miętowy, cytrynowy). Nadają się do uprawy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.
Pelargonia strefowa (rabatowa): najpopularniejszy typ pelargonii. Najlepiej nadaje się do umieszczenia na parapecie, w ogrodzie zimowym i szklarni oraz na zewnątrz (warto zabezpieczyć je przed deszczem).
Wiszące pelargonie: idealne do wysokich kwietników, wiszących doniczek i skrzynek balkonowych na zewnątrz (nie lubią, gdy się je długo trzyma w mieszkaniu). Dobrze znoszą deszcz.
Pelargonie międzygatunkowe: powstały z połączenia najlepszych cech pelargonii rabatowej i wiszącej. Można je stosować zarówno do skrzynek balkonowych, doniczek, jak i na kwietniki, kwitnąc niezależnie od tego, czy lato jest słoneczne i gorące, czy deszczowe i zimne. Najlepiej sprawdzą się na świeżym powietrzu.
Czytaj też:
Niewymagające kwiaty na balkon. Wybieramy najbardziej wytrzymałe kwiaty balkonoweCzytaj też:
Nie ryzykuję, wynoszę już pelargonie i begonie z balkonu. Nadchodzi fala zimna