Stopa słonia (Beaucarnea recurvata), znana również jako Nolina recurvata, to fascynująca roślina doniczkowa, która zachwyca swoim egzotycznym wyglądem i łatwością uprawy. Charakterystyczny, gruby pień przypominający stopę słonia, w połączeniu z bujną koroną liści, tworzy ciekawą ozdobę wnętrza w każdym stylu.
Stopa słonia – egzotyczny skarb w domu
Stopa słonia pochodzi z suchych regionów Meksyku i południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych. Doskonale adaptuje się do warunków panujących w mieszkaniach, preferując stanowiska słoneczne lub półcieniste. Dobrze znosi okresowe susze, dlatego nie wymaga częstego podlewania. To wspaniała roślina do niewielkich mieszkań, dla młodych, zapracowanych osób, a także do wnętrz, w których warunki do uprawy roślin nie koniecznie są idealna, na przykład na poddasza.
W uprawie domowej najczęściej spotykamy dwie odmiany:
- Beaucarnea recurvata Compacta: karłowa odmiana o zwartym pokroju.
- Beaucarnea recurvata Variegata: odmiana z pstrokatymi liśćmi.
Stopa słonia to nie tylko piękna ozdoba, ale również naturalny oczyszczacz powietrza, podobnie jak na przykład skrzydłokwiat. Pochłania szkodliwe substancje i uwalnia tlen, co pozytywnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniu.
Jak uprawiać i pielęgnować stopę słonia?
Stopa słonia słynie nie tylko ze swojego wspaniałego, egzotycznego wyglądu, lecz również z odporności i wytrzymałości na błędy w uprawie i wszelkie zaniedbania pielęgnacyjne. To jedna z tych roślin (obok zamiolulkasów i peperomii), o której z powodzeniem możemy na jakiś czas zapomnieć. I nic się nie stanie. Nolina wygięta nadal będzie piękna i zdrowa.
Zacznijmy od podłoża. Stopie słonia powinniśmy zapewnić podłoże przepuszczalne, lekko kwaśne lub obojętne, nada się na przykład gotowa mieszanka do sukulentów. Roślinę podlewamy umiarkowanie. Ziemia w doniczce koniecznie musi przeschnąć pomiędzy kolejnymi nawadnianiami. Nolina nie wymaga jakiegoś specjalnego nawożenia. Możemy ją odżywiać raz w miesiącu w okresie wzrostu (wiosna, lato) nawozem do roślin zielonych lub nawozami ekologicznymi. O najlepszych nawozach do stopy słonia napiszemy jeszcze później. Stopa słonia w okresie wzrostu preferuje temperaturę od 18 do 25 stopni Celsjusza, a zimą nie może być jej zimniej niż 10 stopni Celsjusza. Młode rośliny przesadzamy co roku. Starsze – co 2-3 lata, ale zawsze do niewiele większej doniczki.
Jakie odżywki doceni nolina wygięta?
Nolina wygięta doceni nawożenie. Do odżywiania tej ciekawej rośliny doniczkowej poleca się nawozy do roślin zielonych oraz odżywkę do sukulentów, oraz kaktusów, która jest specjalnie opracowana dla roślin, które magazynują wodę w liściach i łodygach. Zawiera ona niezbędne składniki odżywcze. Do nawożenia stopy słonia nadaje się też naturalny nawóz z wodorostów morskich. Wodorosty morskie to bogate źródło składników odżywczych, w tym minerałów, witamin i aminokwasów. Można je dodać do gleby lub rozcieńczyć z wodą i użyć jako nawóz dolistny.
Czytaj też:
Sąsiadka zdradziła mi, jak podlewa swoją jukę. Ta metoda gwarantuje, że rośnie dużo szybciejCzytaj też:
Zalej wodą i odczekaj dwie godziny, a zamiokulkas piorunem wypuści nowe listki – przepis na nową domową odżywkę