Prezentowane mieszkanie znajduje się na warszawskim Ursynowie. Właściciele pragnęli, by ich wymarzone pierwsze mieszkanie zaaranżowane zostało w kolorach ziemi. Beż, brąz, kolor naturalnego drewna sprawiają, że panuje w nim przytulna, domowa atmosfera, pomimo prostych form mebli i powściągliwości w dekorowaniu.
O pomoc w zaprojektowaniu mieszkania właściciele poprosili architektki z pracowni Decoroom – Ewę Masztakowską i Katarzynę Fotek, którym na 60 metrach kwadratowych udało się stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń do życia, dla pary, która wkracza w dorosłość.
Gdzie umieścić pralkę w mieszkaniu, gdy łazienka jest zbyt mała?
Oczywiście nie obyło się bez przeróbek w układzie funkcjonalnym. Największym minusem mieszkania była mała łazienka. Trzeba było wygospodarować miejsce na pralkę i suszarkę. Architektkom udało się wybrnąć z tego projektowego impasu obronną ręką, wymagało to jednak przebudowy ściany w przedpokoju. Dziś urządzenia do prania znajdziemy w praktycznej wnęce w holu. Ukryte zostały za lustrzanymi frontami.
– Z uwagi na dość małą łazienkę, wnękę na zabudowę pralki i suszarki wygospodarowano w holu. To coraz bardziej popularne rozwiązanie, które pozwala ergonomicznie wykorzystać przestrzeń kąpielową. Dodatkowo zastosowane tu lustra dają elegancki efekt i rozświetlają przestrzeń – mówi arch. Ewa Masztakowska z pracowni Decoroom.
Strefa dzienna
Przestrzeń kuchenną z salonową i jadalnianą spaja stonowana kolorystyka, matowe wykończenia powierzchni mebli, a przede wszystkim wodoodporna podłoga hybrydowa Barlinek, która zdobi wszystkie pomieszczenia w domu, włącznie z łazienką.
Kuchnia
Otwartą przestrzeń salonu subtelnie uzupełnia kuchnia w formie aneksu, która dodatkowo została wizualnie oddzielona od części wypoczynkowej ażurową ścianką z drewnianych lameli. Architektka Katarzyna Fotek przy projektowaniu kuchni zadbała o zagospodarowanie miejsca do przechowywania produktów i akcesoriów oraz wygodne w użytkowaniu blaty robocze.
Hol
Dzięki lustrzanym frontom szaf, przedpokój sprawia wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Za lustrami ukryto pralkę i suszarkę.
Sypialnia
Dzięki suto marszczonym w sypialni zasłonom w kolorze lodów waniliowych uzyskano efekt przytulności.
Przechowywanie w sypialni
Na jednej ze ścian w sypialni zaplanowano pojemne szafy. Białe fronty mebli nie zaciemniają i nie przytłaczają pokoju.
Tapeta w sypialni
Tapeta w sypialni umieszczona na przeciwko łóżka jest największa ozdobą pomieszczenia. Półka pod lustrem gra rolę toaletki.
Łazienka
Łazienka urządzona została jako strefa relaksu. Stąd poza drewnem i jasnym kolorami, pojawiają się tu subtelne tony zieleni, które odnajdziemy także w sypialni (tapeta z motywem natury). W tym naturalnym kolorze są zarówno płytki Paradyż w strefie umywalki, jak i fronty szafek oraz zabudowa stelażu WC. Zieleń w połączeniu z drewnem buduje tu klimat domowego SPA bliskiego naturze. O tej funkcji łazienki przesądza także starannie dobrane wyposażenie. Okrągłą umywalkę Roca uzupełnia bateria OMNIRES, a do wanny RIHO Julia dobrano baterię Grifería Loft-Tres oraz parawan prysznicowy Radaway. Z kolei w strefie WC zamontowano stelaż podtynkowy GROHE z przyciskiem tego samego producenta oraz miskę podwieszaną Roca Meridian.
Jak powiększyć przestrzeń niewielkiego mieszkania w bloku
Dla młodych właścicieli funkcja była sprawą priorytetową, jednak architektki zrobiły wszystko, by z powodu praktycznych rozwiązań mieszkanko nie straciło od strony wizualnej. Zrobiły wszystko, by optycznie powiększyć hol. W strefie wejścia zaprojektowano lustrzane powierzchnie, które odbijają światło i zwielokrotniają przestrzeń strefy wejścia. Warto zwrócić również uwagę na lamelową (to jest super modne) ściankę, która oddziela przestrzeń wypoczynkową od kuchni.
Czy warto inwestować meble na wymiar?
O skrupulatnie przemyślanym projekcie wnętrza świadczą zabudowy stolarskie, które maksymalnie wykorzystują dostępne miejsce. – Pojemne szafy w przedpokoju, zabudowa garderobiana w sypialni oraz zabudowa stelaża WC i szafka pod umywalkę w łazience, meble kuchenne, a nawet ścianka telewizyjna w salonie – wszystko to zostało zaprojektowane pod indywidualne potrzeby wnętrza i wykonane przez autorską pracownię stolarską Decoroom – wspominają architektki. Meble projektowane na indywidualne zamówienie pomagają urządzić wnętrza, zwłaszcza gdy metraż nie jest duży. Dzięki nim każdy skrawek mieszkania jest wykorzystany, a praktyczna całość spełnia wszystkie oczekiwania inwestora.
Projekt wnętrza: Ewa Masztakowska, architekt wnętrz Decoroom
Projekt kuchni: Katarzyna Fotek, architekt wnętrz Decoroom Kitchen
Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling / PionPoziom
Czytaj też:
Wspólne mieszkanie studentów – jasne, kolorowe i wygodneCzytaj też:
Jak mieszka Jagna Niedzielska, autorka telewizyjnych programów kulinarnych i książek kucharskich