Mamy dziś niepowtarzalną okazję zajrzeć do apartamentu, który znajduje się w przedwojennej kamienicy w samym centrum Warszawy. Budynek ten to jedna z nielicznych architektonicznych perełek stolicy, który przetrwał II Wojnę Światową. Oczywiście, kamienica przy ul. Foksal 13/15 wymagała gruntownego remontu i rewitalizacji. Teraz prezentuje się wspaniale – przywrócono jej dawne piękno ze wszelką dbałością o oryginalny detal. Bogactwo autentycznych, XIX-wiecznych elementów, rzeźbione supraporty, portale zdobiące klatki chodowe, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady sprawiają, że przenosimy się do czasów belle epoque.
Elegancki apartament w przedwojennej kamienicy
Apartament, do którego zaglądamy, bez wątpienia możemy nazwać luksusowym, lecz nie jest to luksus krzyczący. Zaprojektowane przez Weronikę Król i Martę Żebrowską-Wojczuk z pracowni MOW.design wnętrza jest subtelny, wysmakowany i elegancki. Wystrój apartamentu łączy przedwojenne dziedzictwo (stolarka, sztukaterie) ze współczesnym, włoskim designem z najwyższej półki.
Galeria:
Apartament z włoskim designem, projekt MOW.design
Powierzchnia to 130 metrów kwadratowych, lecz nie metraż tu robi wrażenie ale niebotyczna wprost wysokość właściwa starym mieszkaniom – aż 4,2 metra. Atutem wnętrza jest także południowa ekspozycja oraz salon z wyjściem do prywatnego ogródka – rzecz praktycznie niespotykana w przypadku apartamentów w kamienicach.
Czytaj też:
Zauroczyło mnie warszawskie mieszkanie w stuletniej kamienicy
Na powierzchni 130 metrów kwadratowych wygospodarowano miejsce na salon, jadalnia połączona z kuchnią, dwie sypialnie, dwie łazienki z nimi połączone oraz gościnne WC.
Ponadczasowa klasyka, nowoczesne wzornictwo i sztuka
Takiej klasy wnętrza wymagają właściwej oprawy. Dlatego do wykończenia apartamentu, projektantki użyły tylko jakościowych i naturalnych materiałów. Kamień naturalny, kwarcyt, dąb wędzony oraz odcienie beżu, przygaszonej zieleni i antracytu stanowią bazę całego projektu. Umeblowanie to sprzęty, które w przeważającej większości są klasykami międzynarodowego wzornictwa. Całość projektu dopełnia sztuka, której właściciel jest koneserem. Całość oświetlają niezwykłe żyrandole ze szkła Murano projektu Patrizii Volpato.
W apartamencie znajdziemy wspaniałą sofę Paoli Navone, zabudowę kuchenną SieMatici, meble marki Baxter, Ligne Roset oraz Poltrona Frau. W łazienkach dominuje prostota. Kwarcyt w modułowych płytach ułożono w nieregularny, harmonijny sposób. Całość dopełniają dodatki oraz armatura marki Gessi z szampańskiego złota. Z włoskim wzornictwem zestawiono dzieła sztuki. Wnętrza zdobią dzieła Leona Tarasewicza, ana Szancenbacha, Henryka Musiałowicza, Igora Dobrowolskiego, Justyny Jędrzejewskiej, Aleksandry Kujawskiej oraz Alfreda Lenicy.
Zdjęcia: Martyna Rudnicka
Stylizacja: Anna Salak
Czytaj też:
Po co nam sztuka w domu? Rozmowa z ekspertkamiCzytaj też:
Mieszkanie w stylu skandynawskim z sauną i kolorowymi akcentami – zobacz świetny projekt!