Czy dom może być miejscem kontemplacji, odkrywania i wyciszenia? Architekci z pracowni Norm Architects przekonują, że tak! Duńscy projektanci wybrali się do Hongkongu, by stworzyć tam przestrzeń, w której natura, sztuka i design harmonijnie się ze sobą splatają. W tych wnętrzach łatwo zapomnieć o chaosie pędzącego świata.
Mieszkanie urządzone w stylu przytulnego minimalizmu – dużo zdjęć!
Galeria:
Mieszkanie w stylu przytulnego minimalizmu, projekt Norm Architects
Mobilne ściany – kiedy estetyka spotyka funkcjonalność
Kluczowym założeniem projektu było stworzenie wnętrza przypominającego nowoczesną galerię. Wolnostojące ściany zapewniają nie tylko funkcjonalne podziały wnętrza, ale są też sposobem na eksponowanie elementów wystroju – fotograficzny trik pozwalający na kadrowanie przestrzeni. To podejście pozwala na maksymalne wykorzystanie każdego zakątka domu i zachęca do eksploracji. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się również w mieszkaniach – wystarczy zastosować mobilne ściany czy designerskie parawany, aby zyskać funkcjonalną i elastyczną przestrzeń. Zobacz też: Jak oddzielić kuchnię od salonu? 5 trików od architekta.
Funkcjonalne połączenie przestrzeni
Projekt wyróżnia się płynnością przestrzeni – poszczególne pomieszczenia przenikają się wzajemnie. To też zasługa przemyślanych detali, takich jak wbudowane elementy architektoniczne czy przeszklenia, które nie tylko otwierają przestrzeń na świat zewnętrzny, ale również wpuszczają naturalne światło, podkreślając teksturę materiałów. Ważne jest także to, że mieszkania zaaranżowano w kolorach ziemi – subtelnych, pięknie reagujących ze światłem. Zastosowano głównie naturalne materiały takie jak drewno, kamień i tynki mineralne.
Inspiracje z natury – jak wprowadzić spokój do wnętrza?
Zaprojektowane przez architektów z Norm Architects wnętrza inspirowane są otaczającą przyrodą – morzem, górami i lasami. Odcienie ziemi, organiczne kształty i naturalne tekstury przenoszą spokój natury do wnętrza. Takie podejście możesz wdrożyć we własnym domu, na przykład poprzez wprowadzenie roślin doniczkowych, tapet z motywami przyrodniczymi lub dekoracji z naturalnych surowców. Przeczytaj też: Zaciszny azyl w kamiennych domkach. Bracia rzucili wszystko i otworzyli w górach restaurację z maleńkim hotelem i winnicą.
Przemyślane strefy relaksu – łazienka jako prywatne spa
Jednym z najbardziej zachwycających rozwiązań w projekcie jest łazienka inspirowana estetyką japońsko-skandynawską. Drewno hinoki, minimalistyczne formy i naturalne światło tworzą przestrzeń idealną do wyciszenia. To dowód, że łazienka może stać się czymś więcej niż tylko funkcjonalnym pomieszczeniem – może być oazą spokoju. Zobacz też: Marzysz o mieszkaniu urządzonym w wakacyjnym klimacie? Ten mały hotel na Majorce może być inspiracją!
Czytaj też:
Harmonia przestrzeni – minimalizm, który koi zmysły. Inspirujący projekt z końca świataCzytaj też:
Architekt: „Luksus to nie kapiący złotem przepych, ale zapach stołu wykonanego z naturalnego drewna”